Kdy zvolit naviják hydraulický místo elektrického

Hledáte vhodný naviják pro profesionální využití? V dnešním článku si povíme, ve kterých případech a odvětvích se využívá oblíbený elektrický naviják, a kde je naopak výhodnější využít naviják hydraulický. Porovnáme si tyto dva typy a vysvětlíme si hlavní rozdíly při jejich činnosti. Na závěr zmíníme také několik typů příslušenství, které zjednoduší vaši práci s hydraulickým lanovým navijákem.

Elektrický lanový naviják

Elektrický naviják je zařízení, bez kterého by se dnes už neobešla velká část off-roadových nadšenců. Nedají na něj však dopustit ani odtahové služby. Jeho využití se liší. Existují velmi oblíbené ATV navijáky pro majitele čtyřkolek, které jsou určeny pro vyprošťování z bahnitého terénu. Jako další můžete na trhu narazit na tzv. „hobby navijáky“. Ty jsou charakteristické svými malými rozměry a nízkou hmotností. Dají se využívat za účelem nakládání ulovené lesní zvěře, přemísťování zahradní techniky nebo obecně při manipulaci s předměty o hmotnosti menší než 1,5 tuny. Dále zde máme autonavijáky využívané především při vyprošťování terénních automobilů v případě zapadnutí. Tyto navijáky by měly disponovat tažnou silou 1,25 – 1,5 násobku hmotnosti vyprošťovaného vozidla. Nakonec existují také navijáky disponující ohromnou tažnou silou. Jsou vybavené většinou šnekovou převodovkou a bývají využívány k profesním účelům, například jako součást vozidel odtahových služeb nebo hasičských vozů. Elektrické navijáky jsou poháněny elektromotorem a jsou závislé na autobaterii automobilu. Proto se může stát, že při častějším používání může dojít k přehřátí.

Lanový naviják hydraulický

Lanový naviják hydraulický má oproti tomu elektrickému hned několik výhod. Většina z nich je velmi výkonná a uzpůsobena hlavně pro profesionální používání. Kromě toho se nemusíte bát, že by nevydržel pracovat po delší časové úseky. Na rozdíl od elektrických navijáků totiž naviják hydraulický není závislý na elektromotoru, nýbrž na hydromotoru, u kterého nehrozí přehřívání. Naviják hydraulický však nemůže být nainstalován na vozidlo, které v sobě nemá zakomponovaný hydraulický okruh, proto je vhodný především pro traktory či nákladní automobily. Pokud váš vůz hydraulický okruh neobsahuje, je možné si jej nechat zabudovat. Při montáži se do vozidla zakomponuje hydraulické čerpadlo, rozvaděč, nádrž a nakonec rozvody (hadice). Obecně jsou náklady na pořízení hydraulického navijáku, v porovnání s koupí navijáku elektrického, poměrně vyšší. Ovšem skutečnost, že se při jeho používání nemusíte nechat limitovat tím, že je naviják příliš zatěžován, se rozhodně vyplatí. Mnoho uživatelů na jeho pomoc při práci nedá dopustit.

Zjistit více

Doporučené příslušenství pro hydraulické lanové navijáky

Pokud jste se rozhodli si zakoupit naviják hydraulický, mohlo by vás zajímat, jaké příslušenství se vám k němu bude hodit. Hydraulické navijáky jsou často dodávány bez lana, proto je třeba si lano (většinou ocelové) dodatečně přikoupit. Jeho délka a tloušťka se odvíjí podle typu navijáku, na který bude namontován. Velmi oblíbené příslušenství, obzvlášť při využívání navijáků v profesní branži, jsou přítlaky lan. Tento přístroj částečně nahrazuje ukladač lana a za pomoci přítlačných pružin usměrňuje lano a jeho lepší navíjení na buben vašeho lanového navijáku. Co se týče instalace hydraulického navijáku, je vhodnější ji přenechat specialistům. Proto se neváhejte, s montáží nebo jakýmkoliv dotazem, poradit na infolince: 602 520 086.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *