Vybíráme hydraulicky navijak – srovnání parametrů

Tento text se bude zabývat tím, jaké jsou důležité parametry pro hydraulický navijak. Podíváme se na jejich tažnou sílu, hmotnost a rozměry, lano nebo rychlost navíjení lana. Hydraulicky navijak je velmi využívané zařízení v průmyslových a hospodářských odvětvích. Především proto, že má vysoký výkon a lze jej používat nepřetržitě.

Hydraulicky navijak a jeho tažná síla

Tažná síla navijáku je jedním z jeho nejdůležitějších parametrů. Navijáky by především neměly být přetěžovány. Před pořízením tohoto zařízení je dobré znát celkovou hmotnost vozidla, na které má být hydraulicky navijak namontován, anebo hmotnost taženého břemene. Maximální tažná síla nesmí být nižší, než je hmotnost taženého břemene. Menší tažnou sílu, ovšem jen ve srovnání s ostatními zařízeními v našem přehledu, má např. hydraulicky navijak ComeUp HV-8. Typy navijáků řady HV jsou velmi kvalitní navijáky. Mají moderní design a splňují veškeré technické požadavky, které jsou v současnosti potřeba. Tato zařízení mají robustní konstrukci. Vyznačují se tělesem z hliníkového odlitku, bubnem z oceli, dvoustupňovou planetovou převodovkou a kvalitním hydromotorem. Hydraulický naviják HV-8 má tažnou sílu 3630 kg. Mezi navijáky, které se pohybují v parametru tažné síly v rozmezí 4000 – 5000 kg, patří hydraulický navijak ComeUp HV-10 a Ramsey Winch RPH-42.2. Navijáky řady RPH jsou robustní a silná zařízení. Byla zkonstruovaná tak, aby dosahovala vyšší rychlosti navíjení a mohla být využita na vozidlech havarijních služeb nebo v průmyslových odvětvích. Hydraulicky navijak Ramsey Winch RPH-42.2 má tažnou sílu 4220 kg. Tažná síla navijáku ComeUp HV-10 je 4300 kg. Do kategorie zařízení s tažnou silou nad 5000 kg patří navijáky značky ComeUp z řady Bison a některé typy ze zmíněné řady HV. Také i další navijáky Ramsey Winch řady RPH a hydraulický naviják H-800 stejné značky. Nejsilnější z nich je hydraulický navijak Ramsey Winch RPH 45000 s tažnou silou 20380 kg. Na stejnou úroveň se řadí navijáky Ramsey Winch RPH 30000 a ComeUp Bison 30 s tažnými silami 13605 kg a 13600 kg. Hydraulický naviják Bison 20 má tažnou sílu 9070 kg, podobně jako Ramsey Winch H-800 se sílou 9060 kg. Navijáky ComeUp HV-12 a HV-15 mají tažnou sílu pod sedm tun, a to 5440 kg a 6800 kg.

Zjistit více

Hydraulický naviják, hmotnost a rozměry

Hmotnost a rozměry jsou pro hydraulický navijak také důležitými parametry, i když se to nemusí na první pohled zdát. Hydraulicky navijak může být opravdu mohutné zařízení, proto jej nelze namontovat na všechny typy vozidel. Jsou určeny pro těžké průmyslové stroje. Hmotnost navijáku ve většině případů koreluje s velikostí tažné síly zařízení. Navijáky, které v našem přehledu měly nejmenší tažnou sílu, mají také nejmenší hmotnost a rozměry. Hydraulický navijak HV-8 váží 35,5 kg a HV-10 asi 37 kg. Hydraulický naviják ComeUp HV-12 má hmotnost 71 kg a rozměry na délku 68 cm a na šířku 29 cm. Hmotnost typu HV-15 činí 72 kg a má velmi podobné rozměry jako naviják HV-12. Typ navijáku Bison 30, což je nejsilnější zařízení v hydraulické řadě značky ComeUp, váží 175 kg a měří na délku cca 73 cm a na šířku 39 cm. Naviják RPH 45000 má hmotnost už o dost vyšší, a to 362 kg. Jeho rozměry jsou cca 109 cm na délku a 59 cm na šířku.

Hydraulicky navijak a lano

Lano je jedním z důležitých faktorů, které ovlivňují funkčnost navijáku. Stejně tak jako se může při špatném výběru přetížit hydraulický naviják, může se lano při vyšším zatížení, než je pro něj vhodné, utrhnout. U lana se tedy řeší především jeho únosnost, pevnost , průměr, délka a navíc i konstrukční materiál. U všech námi představených navijáků není lano automaticky k zařízení připojeno, ale nachází se v doporučeném příslušenství. Ke všem je doporučeno ocelové pozinkované lano. Nejdelší lano může mít hydraulický naviják Ramsey Winch RPH-45000, a to 74 m. Také jeho doporučený průměr je největší – 19 mm. Nejvyšší maximální rychlost navíjení lana má hydraulický naviják ComeUp HV-8, a to 15,0 – 15,5 m/min, případně ComeUp HV-10 s rychlostí 14,0 – 19,0 m/min.
Shrnutí

Nejmenší tažnou sílu v našem přehledu má hydraulický navijak HV-8. Ostatní zařízení mají proti němu také větší hmotnost a rozměry. Nejsilnější hydraulický navijak v tomto článku byl Ramsey Winch RPH-45000. Také jeho hmotnost a rozměry jsou největší. Tento hydraulický navijak váží přes 300 kg. Naopak rychlost navíjení lana má nejvyšší typ ComeUp HV-8. Nejnižší rychlosti navíjení dosahuje hydraulický navijak Ramsey Winch RPH 30000, a to 5,7 – 10,9 m/min.

V našem srovnání jsme vycházeli z nabídky eshopu na stránkách seal-navijaky.cz. V případě, že byste potřebovali poradit, obraťte se na techniky v servise. U těchto mohutných a silných navijáků doporučujeme přenechat jejich montáž profesionálům. Přejeme Vám šťastný výběr.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *