Hydraulický naviják a jeho funkce

Hydraulický naviják je oproti elektrickému navijáku pro uživatele mnohem větší investicí. Ovšem jen v případě, že vozidlo nemá zabudovanou hydrauliku, což např. u nákladních aut neplatí. Jestliže potřebujete naviják pro nepřetržitou práci, je hydraulický naviják jasnou volbou, protože uživatele nelimituje přehříváním elektromotoru, jak tomu je u elektrických navijáků. Dalo by se říct, že hydraulický naviják nemá skoro žádná omezení, co se týče výkonu a rychlosti.

Vlastnosti hydraulického lanového navijáku

Hydromotor je poháněn z rozvodu hydrauliky nákladního vozu nebo traktoru nebo ve speciálních případech hydraulickým čerpadlem (průmyslová řešení). Hydraulické navijáky mohou mít kotoučovou nebo jinou brzdu, ale většinou mají pouze ventil, který omezuje průtok hydraulické kapaliny a tím i otáčky hydromotoru. Při nejlepších technických podmínkách je možné dosáhnout rychlosti navíjení při zátěži pěti tun až dvacet pět metrů za minutu. Tažná síla navijáků pracujících na hydrauliku může být i více než 10 tun. Tažná síla uvedená výrobcem je síla maximální. Doporučená tažná síla hydraulického navijáku je dvakrát větší než je hmotnost vyprošťovaného břemene. V opačném případě může dojít k poškození navijáku. Hydraulický naviják může mít až desetkrát větší výkon než naviják elektrický.

Zjistit více

Použití a typy hydraulického lanového navijáku

Z předešlých odstavců je zřejmé, že hydraulické navijáky jsou vhodné především pro pracovní účely. Tyto navijáky jsou často přímo zkonstruované pro vozy havarijní služby a průmyslová využití. Např. hydraulický naviják Seal SPH-80 byl použit pro armádní vozidla T-810 valník společnosti Tatra.
Jedním z opravdu silných hydraulických navijáků je lanový hydraulický naviják ComeUp, typ Bison-30. Je to robustní zařízení. Jeho předností je vysoký výkon, také konstantní výkon hydromotoru, kotoučová brzda Multi-Disc Brake, převodovka v olejové lázni a zabudovaná pneumatická spojka. Výhodou je, že k navijáku je přidáno rovněž příslušenství, a to lanové okno, přítlak lana a dvoucestný přepouštěcí ventil. Jeho tažná síla dosahuje 13 600 kg. Tento hydraulický naviják je ideální pro vysoce náročné přívěsy a plošiny, u strojů v obtížném provozu a velkém zatížení, jakož i pro účely vyprošťování v hospodářských odvětvích.
Dalším velmi kvalitním průmyslovým hydraulickým navijákem je např. hydraulický lanový naviják RPH 45000 od značky Ramsey Winch. Je robustní a silný, přesto lehký. Jeho tažná síla činí až 20 380 kg. Má jednoduché navíjení a navíc se u něj používá pouze jedno mazivo ve všech teplotách. Na jeho buben lze navinout 94 metrů dlouhé lano. Byl vyroben pro vozy havarijní služby a průmysl. Jeho předností je vyšší rychlost navíjení.
Jestliže si nevíte rady s výběrem navijáku nebo máte jakýkoli jiný problém z tohoto odvětví, neváhejte a obratťe se na odborníky.jte se obrátit na odborníky.

Zdroj: seal-navijaky.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *