Vybíráme naviják podle tažné síly

Tento článek Vás seznámí s tím, jak posuzovat navijáky na auto podle jejich tažné síly. Není to jediné kritérium, podle kterého bychom měli naviják vybírat, ale je jedním z nejdůležitějších. Kromě toho, že si musíme uvědomit, za jakým účelem si naviják pořizujeme, tedy zda na občasné vyprošťování vlastního vozu, pro svou odtahovou firmu nebo k průmyslovým účelům apod., je třeba znát celkovou hmotnost vozidla, na které chceme naviják připevnit.

Hmotnost vozidla

Hmotnost vozidla musí zahrnovat i největší možné zatížení vozidla. Podle tohoto údaje vybíráme velikost tažné síly navijáku. Ta by měla být vždy větší než je hmotnost vozidla. Pro dvoutunová vozidla je potřeba pořídit naviják s minimální tažnou sílou tři tuny. Když však auto opravdu zapadne, potřebuje mnohem větší tah a sílu. Proto je lepší pro terénní auta vybírat navijáky s tažnou silou nad čtyři tuny.

Zjistit více

Typy hydraulických a elektrických lanových navijáků

Jedním z opravdu silných hydraulických navijáků je lanový hydraulický naviják ComeUp Bison 30. Je to robustní zařízení. Jeho předností je vysoký výkon, také konstantní výkon hydromotoru, kotoučová brzda Multi-Disc Brake, převodovka v olejové lázni a zabudovaná pneumatická spojka. Výhodou je, že k navijáku je přidáno také příslušenství, a to lanové okno, přítlak lana a dvoucestný přepouštěcí ventil. Jeho tažná síla je 13 600 kg. Tento hydraulický naviják je ideální pro vysoce náročné přívěsy a plošiny, u strojů v obtížném provozu a velkém zatížení a pro různé účely v hospodářských odvětvích.
Dalším velmi kvalitním průmyslovým hydraulickým navijákem je např. hydraulický lanový naviják RPH 45000 od značky Ramsey Winch. Je robustní a silný, přesto lehký. Jeho tažná síla je 20 380 kg. Na jeho buben lze navinout 94 metrů dlouhé lano. Byl vyroben pro havarijní vozy a průmysl. Jeho předností je vyšší rychlost navíjení.
Jedním z nejsilnějších elektrických navijáků z naší nabídky v kategorii elektrických 230V/400V je lanový elektrický naviják ComeUp CWG 34000, který má tažnou sílu 35 000 kg a sílu zdvihu 7.587 kg. U elektrických navijáků 230V/400V je důležitý také parametr síly zdvihu, protože se často využívají v průmyslu k zvedání těžkých břemen.
Mezi středně silné navijáky patří např. hydraulický lanový naviják Ramsey Winch RPH-42.2. Je to kvalitní naviják na auto s planetovou převodovkou a tažnou sílou 4.220 kg. Dále také elektrický lanový naviják Ramsey Winch s tažnou silou 3.620 kg. Je to robustní a spolehlivý naviják vhodný na offroad jízdy i na lehký průmysl.

Ve skupině elektrických navijáku 12V/24V nalezneme i ty nejmenší navijáky, které si získaly přízvisko „hobby navijáky“. Mezi ně patří např. Elektrický naviják DV 2500i ze série „Utility Duty Winch“. Má malé rozměry a nízkou hmotnost, přesto poměrně dobrou tažnou sílu, ta činí 1134 kg.

Zdroj: seal-navijaky.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *