Vybíráme lanový naviják podle pohonu

V tomto článku se dozvíte, jaký pohon mají hydraulické lanové navijáky a jaký elektrické lanové navijáky. Výběr navijáku na auto podle pohonu souvisí především s účelem, pro který chceme naviják používat.

Elektrický lanový naviják

Fungování elektrického lanového navijáku se zakládá na elektromotoru. Jsou dva druhy motorů. Buď může mít elektrický naviják motor s permanentním magnetem, nebo se sériovým vinutím. Motory s permanentním magnetem mají nižší odběr proudu, ale jsou citlivější na teplo a špatné zacházení. Jsou levnější a vhodné u navijáku pro občasné používání. Motory se sériovým vinutím jsou výkonnější a vhodné pro profesionální použití. Je třeba vědět, že při nepřetržitém použití bez přestávek se motor bude přehřívat a může se spálit. Je tedy třeba elektrický naviják používat v krátkých intervalech s přestávkami na vychladnutí motoru.
U elektrických navijáků dále rozlišujeme druh převodovky. Existují tři typy – ozubená, planetová a šneková. Ozubená převodovka se již u navijáků téměř nevyskytuje. Planetová předovka je levnější variantou s jednodušší montáží. Je u ní nutné brzdění. Šnekové převodovky jsou vhodné na udržení nákladu a stačí jim malá brzdná síla, navíc jsou odolné a mají dlouhou životnost. Nevýhodou je u nich složitější montáž, vyšší cena a nižší rychlost navíjení. Jsou vhodné při intenzivním a častém využívání.
Elektrické lanové navijáky jsou hojně využívány na offroad vozidla, u vozidel odtahových služeb, hasičů i některých průmyslových strojů.

Zjistit více

Hydraulický lanový naviják

Hydraulické lanové navijáky mají většinou složitější instalaci, protože vozidlo potřebuje mít hydraulický okruh zahrnující hydraulickou nádrž, čerpadlo, rozvaděče, elektromagnetické ventily a další hydraulické prvky. Většina nákladních aut, traktorů apod. již ale hydrauliku obsahuje.
Hydromotor je poháněn z rozvodu hydrauliky nákladního vozu nebo traktoru nebo ve speciálních případech hydraulickým čerpadlem (průmyslová řešení). Hydraulické navijáky mohou mít kotoučovou nebo jinou brzdu, ale většinou mají pouze přepouštěcí ventil, který omezuje průtok hydraulické kapaliny a tím i otáčky hydromotoru. Hydraulický naviják může mít desetkrát větší výkon než naviják elektrický.
Výběr lanového navijáku na auto není lehká záležitost. Musíme zohlednit všechny parametry a okolnosti. Nejlepším řešením je kontaktovat odborníky a poradit se s nimi.

Zdroj: seal-navijaky.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *