Naviják 12V do lesa – pro a proti

V dnešním článku se zaměříme na velmi oblíbené využití lanových navijáků, a to pro lesnické práce. Naviják 12V do lesa je velmi účinný pomocník především při procesu těžby dřeva. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody, při pořízení elektrického lanového navijáku právě pro tuto příležitost? Dozvíte se na následujících řádcích.

Jak vybrat správný naviják 12V do lesa

Při výběru samotného navijáku je důležité přihlížet především k jeho parametrům a vyhovující tažné síle. Ta by měla být podstatně vyšší, než předpokládaná hmotnost nakládaného dřeva, aby byl naviják do lesa schopný si s daným nákladem poradit. Proto je vhodné vybírat raději z řad silnějších elektrických navijáků. Navijáky s označením „hobby“ jsou sice menší a jejich hmotnost je téměř zanedbatelná, avšak jejich tažná síla by nemusela být při práci dostačující.

Elektrický naviják 12V do lesa a jeho výhody

Naviják do lesa 12V má hned několik výhod. Jednou z nich je například snadná montáž na vozidlo. Naviják je poháněn vlastním elektromotorem a je napájen z akumulátoru vozidla, proto jej stačí pouze vhodně propojit. Doporučuje se však zanechat instalaci na odbornících. Další výhodou jsou také poměrně nižší pořizovací náklady, než při volbě jiných typů navijáků. Co se týče ovládání jeho chodu, je možné s ním manipulovat manuálně přes kabelové ovládání nebo jeho činnost řídit za pomoci dálkového radiového ovládání. Dálkové radiové ovládání se většinou řadí mezi doporučovaná příslušenství a není součástí dodávky.

Zjistit více

Elektrický naviják 12V do lesa a jeho nevýhody

Jak už bylo zmíněno výše, elektrický lanový naviják 12V do lesa je závislý na činnosti vlastního elektromotoru. To mu znemožňuje, aby byl využíván intenzivněji, neboť hrozí nebezpečí přehřátí. Při nadměrném zatížení by mohlo dojít k úplnému vyhoření elektromotoru, proto se elektrický naviják do lesa 12V doporučuje využívat pouze pro příležitostní práci. Za předpokladu, že plánujete naviják do lesa vyžívat denně, rozhodně k tomuto účelu elektrický naviják 12V nedoporučujeme. Pokud vás tato informace odradila, není třeba se strachovat. Na trhu existuje skvělá alternativa, která byla vyvinuta speciálně pro profesionální účely.

Alternativní varianta – hydraulický naviják a naviják Tajfun

Hydraulický naviják může být nainstalován pouze na vozidlo, které má zabudován hydraulický okruh, na druhou stranu však nemůže dojít k jeho přehřátí. Je uzpůsoben pro každodenní těžbu a vysoké zatížení. Jeho pořizovací náklady jsou podstatně vyšší, než u elektrických navijáků, avšak na druhou stranu většinou slibuje lepší výkon díky vyšším hodnotám tažné síly. Speciální zařízení, které lze za účelem stahování dřeva také využít, je nástavba za traktor Tajfun. Pokud si stále nevíte rady nebo si nejste jistí, jaký naviják do lesa je pro vás ten pravý, neváhejte a obraťte se na odborníky. Rádi vám doporučí to nejlepší řešení na míru.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *