Jak vybrat elektrický lanový naviják na malé SUV?

Elektrický lanový naviják je praktické a užitečné zařízení, ať už pro provozovatele odtahových služeb, hasiče, lesníky nebo i příznivce off-roadového cestování. Jak ale vlastně navijáky fungují, jaká jsou jejich možná využití a jak si vybrat ten správný právě na malé SUV?

Elektrický lanový naviják pro osobní automobil/malé SUV

Osobní automobil/malé SUV má autobaterii o napětí 12 V, tudíž jediný využitelný elektrický lanový naviják je 12V naviják s dostatečnou silou tahu. Síla tahu se udává v kilogramech a měla by se pohybovat od 1,25 do 1,5 hodnoty hmotnosti vozidla. Navijáky s nižší tažnou silou slouží především k vyproštění vozidla při zapadnutí, odstranění menší překážky v cestě apod. Navijáky tohoto typu jsou k dostání od 10.000 Kč.

Zjistit více

Jak vybírat elektrický lanový naviják?

Při koupi autodoplňků, jako je například elektrický lanový naviják, si kupující musí položit několik základních otázek, od kterých se odvíjí celý následující výběr. Na co budu naviják potřebovat? Jak těžký bude náklad?Jak často naviják využiji? Jaký je můj rozpočet? Na jaké auto naviják namontuji?

Elektrické lanové navijáky na malá SUV pro myslivce

Chcete-li pomocí navijáku pouze manipulovat s předměty, jako je například střelená vysoká, stačil by vám naviják o tažné síle pod 1500 kilogramů, např. elektrický lanový naviják ComeUp 2500i s maximální tažnou silou 1134 kg, určený přímo k manipulaci se zvěří nebo jako hobby naviják. Nicméně je důležité zvážit, zda naviják nevyužijete i na občasné sebevyproštění, například z příkopu nebo z podmáčené lesní cesty. V tuto chvíli přichází do úvahy hmotnost vašeho čtyřkolého miláčka.

Jako příklad bychom mohli použít jeden z nejběžnějších pick up, cross-over, nebo také suv automobilů Mitsubishi L200 Club Cab. Auto má provozní hmotnost 2850 kg, tudíž je k jeho vyproštění zapotřebí naviják s minimální tažnou silou 3563 kg, což je například naviják Ramsey Winch Patriot Profile 8000, nebo jeho původní verze REP 8000. Musíme dávat pozor i na hmotnost samotného zařízení, která se u těchto modelů pohybuje mezi 30-40 kilogramy, skutečná hmotnost však závisí dalším nadstandardním příslušenství navijíku.

Elektrické lanové navijáky pro příznivce off-roadového cestování

V tomto případě je účel navijáku jasný – sebevyproštění, závisí tedy na frekvenci využití, váze automobilu a v neposlední řadě na rozpočtu.
Jste-li vlastníkem malého SUV a jezdíte s rodinou na výlety nebo se párkrát do roka domluvíte s přáteli a vyrazíte takzvaně do divočiny, tak vám pro případ potřeby stačí elektrický lanový naviják nižší třídy. Jako příklad můžeme použít elektrický lanový naviják pro VolksWagen Tiguan, provozní hmotnost Tiguanu je cca 1610 kg, tudíž minimální doporučená tažná síla k jeho vyproštění je 2013 kg, což spolu s dostupností dokonale splňuje naviják značky ComeUp, typ DV-4500i. Naopak žijete-li dobrodružným životem a off-roadové cestování je vaší vášní, je dobré počítat s častějším využitím navijáku a přiklonit se proto k nákladnějším vyšším třídám navijáků.

Jako první příklad uveďme typický Nissan Quashqai, jehož provozní hmotnost je cca 1960 kilogramů, vyžaduje tedy tažnou sílu 2450 kg. Pro Quashqaie je naprosto ideální elektrický lanový naviják ComeUp, typ DV-6, naviják má kónickou brzdu (CBS), což výrazně zlepšuje stabilitu navíjení při maximálním zatížení.

Další malé SUV je např. KIA Sportage, jehož provozní hmotnost se pohybuje okolo 2230 kilogramů a vyžaduje tudíž tažnou sílu 2788 kg. Ideálními navijáky jsou tedy již výše zmíněné navijáky značky Ramsey Winch, modely Patriot Profile 8000/Rep 8000. Pro další rady ohledně výběru elektrických lanových navijáků se obraťte na odborníky.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *