3 vyvrácené mýty – elektricky navijak

Mýty a pověry budou v lidské společnosti existovat vždy. Znáte například tu, že škvor vleze lidem ve spánku do ucha? Nikomu se to nikdy nestalo, ale říkat dětem se to bude pořád. A tak vám přinášíme článek o třech mýtech, ve kterých hraje ústřední roli elektricky navijak. Pojďte si přečíst, proč by mohl být elektrický naviják dobrou volbou i pro vás.

1. Elektricky navijak je horší než hydraulický

Občas si můžete přečíst nebo zaslechnou názor, že je zbytečné pořizovat si elektrický naviják, když nejlepší bude vždy naviják, pracující pomocí hydrauliky. Většinovým argumentem pro tento názor je, že se hydraulický naviják nemůže přehřát, a proto je schopen pracovat nepřetržitě klidně celý den. To je jistě pravda. Hydraulické navijáky nemusejí dodržovat žádné časové intervaly práce jako elektricky navijak. I díky tomu jsou velmi často využívány ke každodenní práci například při těžbě dřeva v lese nebo v těžkém průmyslu. Přesto nemůžeme tvrdit, že by hydraulické navijáky byly vždy lepší než elektricky navijak, a to především co se týče jejich využití. Jestliže potřebujeme lanový naviják pro případ samovyproštění auta, je zbytečné kupovat si hydraulický naviják a ještě k tomu instalovat do vozidla hydraulické čerpadlo, rozvody, hydraulický rozdělovač, nádrž, hadice atd. Celkově to podstatně zvýší náklady při montáži navijáku. To je pak takový hydraulický lanový naviják finančně o dost náročnější a málokomu se to vyplatí, pokud nebydlí v horské chatě. Druhým častým argumentem je, že hydraulický naviják je vždy silnější než elektrický naviják. Je pravda, že hydraulické navijáky mohou mít maximální tažnou sílu i více než dvacet tun. Například naviják Ramsey Winch RPH 45000 utáhne 20380 kg. Naopak hydraulický naviják ComeUp HV-8 má maximální tažnou sílu 3630 kg a narozdíl od něj spousta elektrických navijáků má větší výkon. Jako příklad můžeme uvést elektricky navijak Ramsey Winch RE 12000 s tažnou sílou 5070 kg, elektrický naviják Superwinch E 10G s tažnou sílou 4500 kg nebo elektrický naviják ComeUp Walrus 20.0, který utáhne až 9070 kg.

Zjistit více

2. Elektrický naviják je určený pouze na vyprošťování vozidel

Když je řeč o elektrických autonavijácích, tak opravdu je jejich hlavní funkcí samovyprošťování nebo vyprošťování vozidel. Většinou je mají auta určená na off-road zábavu. Existují také speciální lanové navijáky pro čtyřkolky, jejich funkce je samozřejmě podobná. Elektrické navijáky používají také odtahové služby k přesunu vozidel. Další profesionální využití má elektricky naviják na vozidlech hasičských záchranných sborů. Hasiči jej používají, jak na vyprošťování a odtah aut, tak na odstraňování překážek ze silnic, odtah spadlých kmenů atd. Úplně jinou funkci, než je vyproštění nebo odtah, mají elektrické navijáky s napětím 230V – 400V, které jsou určeny především na zdvih břemen do výšky. Proto je u nich důležitý parametr síly zdvihu. Některé z těchto navijáků mohou břemena zvedat i táhnout, jsou u nich uvedeny také parametry maximální tažné síly. Například elektricky navijak ComeUp CWG-10151 má tažnou sílu 3000 kg a sílu zdvihu 593 kg.

3. Elektrický naviják vyrobený v Asii je nekvalitní

Tento mýtus nesouvisí pouze s navijáky, ale v dnešní době s jakýmkoli zbožím. Lidé mají pocit, že vše, co pochází z Asie, je produktem rychlovýroby a postrádá kvalitu. Víte, že elektronika, mobilní telefony atd. těch nejvýznamnějších značek současnosti se vyrábí v Číně? Tím jsme však chtěli říct, že kvalita výrobku nesouvisí ani tak s místem jeho výroby, ale s celkovou kvalitou součástek a odvedené práce. Jeden z nejvýznamnějších výrobců navijáku ComeUp pochází z Taiwanu. Dnes má pobočku na Taiwanu, v Šangaji a v USA. A je to značka, která nekopírovala americké produkty, ale vyrábí své originální navijáky a stále je inovuje.

V dnešním článku jste si mohli přečíst o třech mýtech o elektrických navijácích, které jste pravděpodobně mohli slyšet. Další zajímavosti o těchto zařízeních naleznete v ostatních článcích na našem blogu. Na bližší informace o jednotlivých navijácích se můžete podívat v e-shopu na seal-navijaky.cz. Přejeme vám šťastnou ruku při výběru.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.