Naviják elektrický a odpovědi na nejčastější otázky

Přemýšlíte, že si pořídíte elektrický naviják na auto nebo do dílny? Zajímá vás, jak naviják elektrický funguje, na co se využívá a jaká je jeho cena? V tomto článku odpovíme na nejčastější otázky, které se týkají elektrického navijáku. Přečtěte si ty nejdůležitější informace o tomto zařízení, abyste při výběru měli přehled a nešlápli vedle.

Je lepší naviják elektrický nebo hydraulický?

Tohle je opravdu častá otázka a nedá se na ni jednoznačně odpovědět. Hydraulický naviják i naviják elektrický mají své pro a proti. Při výběru se jedná spíše o to, na jaký účel chceme naviják využívat. Funkce hydraulického navijáku jsou založeny na hydraulice. Proto je potřeba, aby vozidlo, na které chceme namontovat hydraulický naviják, mělo hydraulický okruh. Vozidla s hydraulickým okruhem jsou například nákladní auta, traktory apod. Jestliže vozidlo hydraulický okruh nemá, je možné ho na některé typy vozidel dodat. V tom případě, se ale montáž hydraulického navijáku výrazně prodraží. Výhodou hydraulického navijáku je, že může pracovat bez časového omezení, nedochází u něj k přehřátí motoru. Nejčastěji se tedy používá na práci v průmyslu, zemědělství apod. Naviják elektrický může pracovat přibližně v patnácti minutových intervalech a pak je potřeba nechat vychladnout jeho elektromotor. Pro samovyprošťování auta, vyprošťování vozidel, odtah a zvedání břemen, je však ideální.

Zjistit více

Jak funguje elektrický naviják?

Hlavními částmi elektrického navijáku jsou elektromotor, planetová nebo šneková převodovka a brzda, která zamezuje samovolnému odvíjení lana. Jak tedy s navijákem pracovat? Nejprve přepneme páku spojky do polohy volnoběhu. Odvineme lano a připevníme ho k pevnému bodu. Když lano upevňujeme například ke stromu, je vhodné s hákem použít i kotevní pás. Lano z bubnu navijáku nikdy neodvíjíme celé, musí na něm zůstat alespoň pět závitů lana. Přepneme páku spojky do polohy provozu. Jestliže má naviják elektrický dálkové ovládání, tak ho připojíme. Přerušovaným spínáním napneme lano navijáku. Poté, co zkontrolujeme bezpečné ukotvení lana a vše ostatní, můžeme nastartovat motor a začít lano navíjet. Pro naše vlastní bezpečí nikdy lano nepřekračujeme, nedotýkáme se ho a dodržujeme od něj bezpečnou vzdálenost. Sledujeme, zda se lano navíjí rovnoměrně a nehromadí se v jednom bodě. Když zbývají cca dva metry lana, zastavíme navíjení a přepneme páku spojky do polohy volnoběhu. Zbytek lana navineme ručně a vrátíme páku spojky do výchozí polohy.

K čemu lze elektrický naviják využít?

Jak už jsme psali výše, naviják elektrický je ideální pro samovyproštění auta nebo čtyřkolky. Pořizují si ho často řidiči, kteří se vydávají na off-road vyjížďky. Používají ho také odtahové služby na svých vozidlech nebo hasiči k vyprošťování vozidel z příkopu, odtah stromů z cest apod. Naviják elektrický ale nemusí být připojen pouze na vozidle. Navijáky s napětím od 230 V do 440 V jsou využívány na zvedání těžkých břemen. Jsou tedy vhodné do dílen, autodílen, na stavby, do skladů apod.

Který elektrický naviják je nejvýkonnější?

Jestliže porovnáváme u navijáků výkon, díváme se především na parametry maximální tažné síly nebo síly zdvihu. Co se týče navijáků z kategorie elektrické 12 V/24 V, je na tom s tažnou sílou nejlépe naviják elektrický ComeUp Walrus 20.0. Jeho maximální tažná síla je 9070 kg. V kategorii elektrických 230 V/400 V je v našem přehledu nejsilnější naviják elektrický ComeUp CWG-34000 s tažnou sílou 35000 kg a sílou zdvihu 7587 kg. Doufáme, že jste v tomto článku našli alespoň pár potřebných informací, které vám pomohou při výběru elektrického navijáku. Na jakékoli další otázky vám rádi odpovědí odborníci na servis a montáž navijáků na adrese seal-navijaky.cz. Přejeme vám šťastný výběr.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *