Naviják na auto a jeho údržba

Jste-li nadšencem do off-roadové jízdy a záleží vám tak na technickém stavu vašeho vozidla, jistě nepodceňujete jeho celkovou údržbu, díky které je váš automobil udržován ve skvělé kondici. Uvažovali jste však také nad péčí, kterou navijak na auto vyžaduje? V tomto článku si přiblížíme, jakým způsobem provádět rutinní údržbu a drobné opravy elektrického autonavijáku, aby vám toto zařízení náhodou nevypovědělo službu v tu nejméně příhodnou chvíli.

Kontrola baterie

Pokud by měl navijak na auto srdce, pravděpodobně by jej ztělesňovala jeho baterie. Při její údržbě si musíte dávat pozor zejména na čistotu svorek, které mají po určitém čase tendenci korodovat. V zájmu správného přívodu energie z baterie do motoru navijáku je tedy zapotřebí průběžně odstraňovat jakékoliv náznaky koroze akumulátoru a také kontrolovat pevnost uchycení svorek. Při čištění baterie dbejte na důkladnost – ujistěte se, že jste odstranili i ty nejmenší nánosy skryté koroze, které mohou správné funkci navijáku zrovna tak způsobit značné problémy.

Zjistit více

Motor, ruční ovládání a kabely

Svou pozornost následně přesuňte k motoru navijáku a postupujte přibližně stejným způsobem jako u baterie. Ujistěte se tedy, že kabelová připojení vedoucí k motoru jsou čistá a neuvolněná, popř. že se nevyskytuje závada v kabelovém spojení motoru s akumulátorem. Nezapomeňte rovněž zkontrolovat, zda není nějakým způsobem poškozeno ruční ovládání, kterým navijak na auto disponuje, ať už se jedná o zkroucený nebo přerušený kabel, problém se zdířkou a zástrčkou nebo korodující svorky. Při rutinní kontrole navijáku obecně dbejte zvýšené pozornosti u všech kabelů, vypínačů a celkovému uchycení zařízení na konstrukci vozidla.

Navijak na auto a jeho lano

Stěžejní část údržby navijáku by měla tvořit kontrola lana. Ať už váš navijak na auto obsahuje lano ocelové nebo syntetické, žádný typ se po určité době nevyhne různé míře opotřebení. Zkontrolujte tedy, zda síla lana není negativně ovlivněna jeho roztřepením, zauzlením nebo poškozením jednotlivých vláken a zda je lano řádně uchyceno. Za tímto účelem se vyplatí lano čas od času natáhnout po celé jeho délce a následným pomalým navíjením odhalit jeho možná poškození. Mějte na paměti, že ocelové lano by mělo být pravidelně promazáno a v případě opotřebení ihned vyměněno za nové.

Jak často údržbu provádět?

Údržba autonavijáku nevyžaduje striktní každodenní kontrolu, měli byste ji však přizpůsobit četnosti jeho používání a podmínkám, jimž je váš navijak na auto průběžně vystaven. V případě používání navijáku v obtížných podmínkách byste měli zkontrolovat jeho technický stav vždy před dalším použitím. Nelze očekávat, že navijak na auto bude fungovat bezchybně po dlouhých časových periodách bez používání, proto doporučujeme minimálně jednou za pár měsíců ponechat zařízení spuštěné po dobu několika minut, aby došlo k promazání ozubeného soukolí, vysušení nahromaděné vlhkosti a případnému odhalení možných technických závad. Rozhodně nepodceňte pravidelné prohlídky autonavijáku u zkušených techniků, kteří si s jeho údržbou a opravami dokážou bez problému poradit. Pro více informací se neváhejte obrátit na servis na webu seal-navijaky.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *