Vybíráme zvedací zařízení do dílny

Máte dílnu nebo autodílnu? Potřebovali byste stroj na zvedání těžkých břemen? Pořiďte si zvedací zařízení. Elektrické lanové navijáky s napětím od 230 V do 400 V jsou zkonstruované tak, aby plnily funkci zvedáku. Jsou určeny k tomu, aby byly zakotveny u stropu nebo připojeny ke kolejnicím (tzv. kočka) a zvedaly břemena do výšky. Jejich pomoc určitě velmi oceníte.

Zvedací zařízení a jeho použití

Jestliže si pořídíte jako pomocníka do dílny elektrický naviják určený ke zvedání břemen, musíte dbát na to, aby hmotnost zvedaných břemen nikdy nepřesáhla nosnost zvedáku. Břemeno byste vždy měli zvedat či spouštět pomalu. Není vhodné naviják zatěžovat prudkým a neočekávatelným zastavením nebo spuštěním. Při zvedání nákladu musí být lano ve svislém směru. Nedoporučuje se zvedat náklad, který je upevněn mimo osu těžiště. Zvedací zařízení musí být pevně připojeno tak, aby při zvedání břemen nemohlo dojít k vychýlení navijáku. Při práci s elektrickým navijákem dodržujte bezpečnost práce, noste rukavice, nestůjte pod zvedaným nákladem, nepřibližujte se k lanu, nepřetěžujte zařízení, dbejte, aby se nepřehřál elektromotor navijáku apod.

Zjistit více

Zvedací zařízení 220 V/230 V

Elektrické navijáky vhodné do dílny vyrábí například značka ComeUp. Z jejich řady navijáků CP mají odběr napětí 220 V/230 V typy CP 200, CP 250, CP 300, CP 500, CP 500T. Tato zvedací zařízení mají mnoho předností. Například dobře drží lano na bubnu a zároveň mají buben uzavřený přírubami zabraňujícími zaseknutí lana. Dobře se ovládají díky elektromagnetické pružinové brzdě a spolu s kvalitním motorem a planetovými převody mají dobrý výkon. Navijáky tohoto typu nejsou určeny pouze na zvedání břemen, ale na jejich tažení, a mají proto ve svých parametrech uvedenou i maximální tažnou sílu. Nejsilnější z této řady je model CP 300 s tažnou silou 2 250 kg a sílou zdvihu 444 kg. Podobnými typy navijáku jsou ComeUp CWG-10077, CWG-30151, CWG-10151 a CWG-30075. Elektrické navijáky řady CWL značky ComeUp mají jednoduchou mechanickou rohatku brzdy, což jim umožňuje okamžité a bezpečné zabrzdění navíjení. U těchto navijáků jsou uvedeny také hodnoty tažné síly, ta se u jednotlivých modelů pohybuje mezi 600 – 2250 kg. Největší sílu zdvihu má elektrický naviják CWL-301, a to 478 kg. Zvedací zařízení ComeUp CWS-80, CWS-160, CWS-230 a CWS-300 mají spínače, které automaticky zastavují zdvih, když je lano navinuto a zastavují motor. Navíc mají jednoduchou západku brzdy, takže se dají okamžitě zabrzdit. Tyto navijáky jsou určeny pouze k zvedání břemen, ne k jejich tažení.

Zvedací zařízení 400 V

Elektrické navijáky s napětím 400 V jsou ve většině případů silnější než ty, které jsme si představili v předchozím odstavci. Tato zařízení nabízí například řada ComeUp CWG, o které už jsme se zmínili. Tažná síla těchto navijáků se pohybuje od 6 300 kg do 35 000 kg. Také sílu zdvihu mají velikou a to od 1 426 kg do 7 587 kg. Navijáky s těmito parametry jsou vhodné spíše na průmyslové či zemědělské práce.

Přejeme vám mnoho štěstí při výběru toho správného elektrického navijáku do vaší dílny. Při jakémkoli problému, týkajícího se navijáků, se nebojte obrátit na odborníky, např. na webu seal-navijaky.cz. Jistě vám rádi poradí.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *