Lanový naviják elektrický – rozdělení dle napětí

Chcete mít jistotu, že se vaše auto díky lanovému navijáku dokáže vyhrabat z náročného terénu nebo hledáte vhodného pomocníka při zvedání těžkých břemen? Zkrátka jste se rozhodli pořídit si lanový naviják elektrický a chcete vědět víc? Připravili jsme krátký článek, ve kterém vás seznámíme s rozdělením elektrických lanových navijáků podle různých parametrů.

Napětí navijáku

První parametr, podle kterého můžeme elektrické lanové navijáky rozdělit, je přiváděné napětí. Elektrické lanové navijáky 12 V jsou vhodné pro čtyřkolky, off-roadová vozidla nebo třeba SUV. Dají se skvěle využít k sebevyproštění z náročného terénu. Mohou sloužit také jako tzv. „hobby“ navijáky pro myslivce, lesníky nebo vášnivé zahrádkáře, kteří ocení pomoc při manipulaci s ulovenou zvěří či zahradní technikou. Další variantou jsou elektrické lanové navijáky 24 V. Tyto se používají především u nákladních vozidel a hasičských aut. Pro zvedání těžkých břemen v dílnách a garážích můžeme užívat elektrické lanové navijáky 230 V a elektrické lanové navijáky 400 V.

Zjistit více

Tažná síla (lanový naviják elektrický 12 V a 24 V)

Mezi nejpodstatnější parametry navijáku patří tažná síla. Proto byste před koupí elektrického lanového navijáku měli zvážit, k čemu přesně jej budete využívat. Mezi elektrickými lanovými navijáky 12 V a 24 V najdeme několik zástupců s tažnou silou menší, než je jedna tuna. Hodí se na čtyřkolky a výborně poslouží myslivcům na odtah zvěře, ale nejsou vhodné pro vyprošťování aut nebo tahání těžších břemen. Pro tyto situace je lepší využít navijáky s tažnou silou větší, než je hmotnost automobilu. Pro extrémní zátěž je možné pořídit i navijáky, u nichž hodnota tažné síly přesahuje pět tun.

Tažná síla a síla zdvihu (lanový naviják elektrický 230 V a 400 V)

U navijáků do dílny závisí jejich tažná síla na velikosti napětí a provedení motoru. Lanový elektrický naviják 230 V seženete na trhu s tažnou silou pohybující se od jedné až do pěti tun. Elektrické navijáky 400 V jsou přizpůsobeny k manipulaci s mohutnějšími břemeny, proto dokážou vyvinout tažnou sílu, která převyšuje pětitunovou hranici. U těchto navijáků je také nutno brát v úvahu sílu zdvihu, neboť náklad je možno nejen přitáhnout, ale i zvednout.

Závěrečné zhodnocení

Existuje mnoho typů navijáků, z nichž je každý uzpůsoben na jiné využití. Nyní si zrekapitulujeme znaky, podle kterých je možno navijáky rozdělit. Patří mezi ně napětí navijáku (autonavijáky 12 V a 24 V, navijáky do dílny 230 V a 400 V), tažná síla navijáku a u varianty navijáků do dílny také síla zdvihu. Při jejich výběru se neváhejte obrátit na odborníky.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *