Jak vybrat elektrický autonaviják pro velké SUV

Nedovolte už nadále sněhovým vánicím ani blátu, aby překazily vaše plány! Elektrický autonaviják si hravě poradí s vyproštěním vašeho SUV. Sníh ani náročný terén už vás na cestách jen tak nezastaví. Poradíme, jaký naviják je pro vás ten pravý.

Zjistit více

Podle jakých kritérií vybrat elektrický autonaviják?

Pokud si nevíte rady, jak vybrat správný naviják, netřeba věšet hlavu. Existuje mnoho typů a druhů, mezi kterými si každý vybere to své. Základní dělení elektrických autonavijáků spočívá ve velikosti napětí jejich elektromotoru. Na trhu najdete nejčastěji navijáky s napětím 12 V nebo 24 V. Pro SUV je však vhodnější elektrický naviják 12 V. Dvojnásobné napětí se hodí spíše pro nákladní vozidla. Je třeba vzít v potaz, že činnost navijáku je závislá na vlastním elektromotoru a při neustálém provozu by mohlo dojít k jeho přehřátí. Existují také hydraulické navijáky, které nelze tímto způsobem přetížit, ale ty je možné využít pouze v případě, že je ve voze už zabudován hydraulický rozvod nebo bude dodatečně přidán. Dalším kritériem, které není možné při výběru opomenout, je tažná síla navijáku. Máte-li doma sportovní užitkové vozidlo, jehož hmotnost se pohybuje kolem dvou tun, bylo by jen málo efektivní využít k sebevyproštění naviják s tažnou silou 800 kg. Obecně se doporučuje, aby byla tažná síla navijáku o 25% až 50% vyšší, než hmotnost auta, které chcete vyprostit. Potom nemusíte mít obavy, že by si naviják v nestandardní situaci s překážkami nedokázal poradit. V praxi to znamená, že pro dvoutunové SUV je k vyproštění ideální elektrický autonaviják s tažnou silou přibližně 2500 kg. Ideální je například elektrický naviják Ramsey Winch, typ Patriot Profile 6000.

Za kolik se dá elektrický autonaviják pořídit?

Ceny navijáků se u každého druhu liší. Z tohoto důvodu je na místě zvážit, za jakým účelem a jak často jej budete využívat. Ty nejlacinější se dají pořídit za cenu začínající na pěti tisících, kvalitnější navijáky s větším výkonem a tažnou silou se pak s cenou mohou vyšplhat až ke čtyřiceti tisícům. Není však naškodu do koupě investovat – naviják vám to oplatí svou kvalitou. Navíc není problém sehnat náhradní díly a máte jistotu, že když půjde do tuhého, naviják vás nezradí. Volba navijáku by v žádném případě neměla být podceňována. Proto se s jeho finálním výběrem obraťte na odborníky.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.