Vybíráme elektrický navijak 12V

Elektrický lanový navijak 12V je zařízení vhodné k nejrůznějším účelům. Pokud jste již vybavili svého miláčka touto šikovnou pomůckou, určitě víte, že při offroadovém cestování není důvod k obavám před uvíznutím v blátě či ve sněhu. A pokud nad koupí váháte nebo uvažujete, v tomto článku vám doporučíme, podle čeho si vybrat naviják na míru.

Na co navijak 12V využiju?

Před koupí elektrického navijáku je dobré odpovědět si na několik důležitých otázek. Ta první zní: „K čemu budu navijak 12V využívat?“ Pokud jste fanoušky offroadového cestování a chcete mít jistotu, že se v případě nouze dokážete vyprostit z každého terénu, je dobré zvážit tažnou sílu. Ta by měla být asi 1,25 – 1,5 krát vyšší, než je celková hmotnost vašeho vozidla. Jestliže však patříte mezi nadšené myslivce a naviják využijete hlavně pro odtažení vašich úlovků, vystačí vám elektrický „hobby“ navijak 12V s tažnou silou pohybující se kolem jedné tuny. Ideální by mohl být například malý flexibilní elektrický naviják ComeUp DV 2500i.

Zjistit více

Na co bude navijak 12V namontován?

Další otázka, na kterou byste si měli odpovědět, je: „Na jaké vozidlo elektrický naviják namontuju?“ Osobní automobily, SUV nebo čtyřkolky – pro tyto typy vozidel je určen elektrický lanový navijak 12V. A co se týče hmotnosti samotného navijáku? Pro čtyřkolky je dobré vybrat malý a lehký naviják, který však bude mít dostatečnou sílu, aby dobře plnil svůj účel. Při výběru pro SUV nebo terénní vozy není třeba se tolik zaobírat hmotností navijáku, jako právě jeho tažnou silou.

Jaké lano do navijáku vybrat?

Při výběru navijáku je třeba si také ujasnit, z jakého materiálu by mělo být příslušné lano. Máte na výběr ze dvou možností – ocelové, nebo syntetické. Ocelové lano je obvyklejší a cenově dostupnější. Nevýhodou však může být jeho hmotnost a nesnadná manipulace při nízkých teplotách. Druhou variantou je lano syntetické, které je podstatně lehčí, ovšem není natolik tepelně odolné a je třeba do něj investovat více peněz. Průměr lana je pak u obou variant stejný, a to obvykle 10 mm.

Jak často budu lanový navijak 12V využívat?

Je rozdíl, zda budete naviják využívat pro profesionální účely nebo pouze příležitostně v rámci svého hobby či v případě krajní nouze. Existují totiž také dva druhy motorů, které mohou váš naviják pohánět. První je motor s permanentním magnetem. Ten sice není tolik náročný na odběr proudu, zato je však třeba s ním citlivěji zacházet. Jeho pořizovací cena je nižší, a proto se skvěle hodí pro občasné používání. Jestliže však hledáte navijak 12V pro profesionální využití, vyplatí se vám odolnější motor se sériovým vinutím. Pokud však chcete mít při vybírání elektrického navijáku jistotu, nebojte se obrátit na specialisty.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *