Tipy, jak vybrat hydraulický lanový naviják

Při výběru jakéhokoliv navijáku je v první řadě nutné vědět, na co jej potřebujeme. Lanové navijáky mají široké použití. Můžeme je využít například na vozidlech. Běžně se samozřejmě využívají na vytahování aut u odtahových služeb, jsou také nedílnou součástí hasičských a vojenských aut a neobejdou se bez nich ani milovníci offroad zábavy. Můžeme se také setkat s netradičním využitím navijáku např. při orání nebo při jiných zemědělských úkonech. Podle účelu, ke kterému budeme naviják používat, se tedy jako první rozhodneme, zda chceme naviják hydraulický či naviják elektrický. Nyní se podívejme konkrétně na hydraulický lanový naviják.

Využití hydraulického lanového navijáku

Hydraulické navijáky se využívají především k větším výkonům a k nepřetržité každodenní práci. Nacházejí tedy uplatnění v průmyslových odvětvích a u vozů havarijních služeb. Při zapnutém motoru je lze používat nepřetržitě. Jejich nevýhodou je vyšší cena a nemožnost jejich použití při extrémně velkém náklonu v terénu.

Zjistit více

Montáž hydraulického lanového navijáku

Dále je důležité si uvědomit, že u hydraulického navijáku je složitější jeho montáž V případě, že vozidlo není vybaveno hydraulickým okruhem, je potřeba namontovat hydraulickou nádrž, hydraulické hadice, čerpadlo, rozvaděče, elektromagnetické ventily a další hydraulické prvky.

Hydraulický lanový naviják a jeho tažná síla

Základním faktorem při výběru navijáku, ať už hydraulického nebo elektrického, je jeho tažná síla. Tu správnou zvolíme podle celkové hmotnosti vozidla. Nejlepším řešením je vynásobit hmotnost vozidla společně s jeho celkovým povoleným zatížením hodnotou 1,5. Musíme mít také na paměti, že udávaná maximální tažná síla platí pouze pro první vrstvu lana navinutou na bubnu navijáku, s dalšími vrstvami se tažná síla navijáku snižuje.

Hydraulický lanový naviják a lano

Dalším kritériem výběru je u navijáků lano. Existují dva typy lana, a to ocelové a syntetické. Oba druhy se dále rozlišují podle tloušťky a pevnosti. Tažná síla lana musí být vždy větší než tažná síla navijáku. Ocelová lana jsou odolnější proti opotřebení a vysokým teplotám a jsou levnější. Ale jsou náchylnější k poškození při nesprávném navinutí na buben. Syntetické lano je lehčí a silnější než ocelové lano. Také není tak nebezpečné při roztrhnutí, protože má v té chvíli méně kinetické energie. Nevýhodou je jejich vyšší pořizovací cena, jsou méně odolná na opotřebení a mají nižší odolnost vůči teplu.
Nejlepším řešením je při výběru hydraulického lanového navijáku kontaktovat odborníka, který má zkušenosti z praxe.

Zdroj: seal-navijaky.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.