Tipy, jak vybrat elektrický naviják

Nejprve bychom si jako kupující elektrického navijáku měli říct, k čemu jej budeme využívat. Elektrický naviják je vhodný pro terénní auta, milovníci offroadu ho používají na občasné vyprošťování svého vozidla či jiných vozidel. Je to vhodný doplněk vozidla do těžších terénů pro případ zapadnutí. Používají ho hasiči na svých vozidlech. Je vhodný také na nakládání lodí na přívěs nebo zvěře na korbu vozidel.

Elektrický lanový naviják a jeho tažná síla při použití na vozidle

Důležitým krokem je vypočítat si potřebnou tažnou sílu pro daný typ vozidla. To provedeme tak, že vynásobíme celkovou hmotnost vozidla spolu s jeho možným zatížením hodnotou 1,5. Musíme mít na paměti, že uváděná tažná síla navijáku je pouze pro nejspodnější vrstvu lana navinutého na buben navijáku, při dalších vrstvách lana se jeho tažná síla zmenšuje. Většina výrobců uvádí tabulku tažné síly v závislosti na vrstvě, např. výrobce lanových navijáků ComeUp.

Zjistit více

Elektrický lanová naviják a typy převodovek

Dále se u elektrických navijáků rozlišují typy převodovek. Máme na výběr planetovou nebo šnekovou převodovku. Planetový typ převodovky má nízkou hmotnost i nižší cenu. Nevýhodou je, že má zabudovanou brzdu uvnitř bubnu, který se lehce zahřeje při odvíjení lana pod zátěží. Naviják s touto převodovkou není tedy vhodný k samospouštění vozidla nebo k spouštění břemene. V případě, že tento úkon není přímo zakázán výrobcem daného navijáku, je potřeba vědět, že se brzda zahřívá a s ohledem na to zkrátit intervaly práce.
Šneková převodovka má dlouhou životnost. Šnekový převod je spojený s motorem pomocí ozubeného kola, poskytuje tak o něco vyšší redukci převodu. Tyto typy převodovek jsou vhodné na udržení nákladu a stačí jim malá brzdná síla. Jejich nevýhodou je malá rychlost. Jsou vhodné na časté používání, proto jsou velice oblíbené u odtahových aut.

Elektrický lanový naviják a motor

U elektrických navijáků je důležitý motor. Pro stejnosměrné nízké napětí (12/24V) jsou dva druhy motorů. Buď může mít elektrický naviják motor s permanentním magnetem, nebo se sériovým vinutím. Motory s permanentním magnetem mají nižší odběr proudu, ale jsou citlivější na teplo a špatné zacházení. Jsou levnější a vhodné u navijáku pro občasné používání. Motory se sériovým vinutím jsou výkonnější a vhodné pro profesionální použití. Je třeba vědět, že při dlouhém použití elektrického navijáku se motor bude přehřívat a může se spálit. Je tedy třeba elektrický naviják používat v krátkých intervalech s přestávkami na vychladnutí motoru.

Elektrický lanový naviják a lano

U navijáku vybíráme také lano. Můžeme zvolit buď ocelové, nebo syntetické. Většina navijáku má lano ocelové a syntetické je pouze v nabídce doplňků. Oba druhy se rozlišují podle průměru a pevnosti při tahu. Při běžných navijácích určených pro offroad vozidla se v obou případech používá lano s průměrem 0,8 cm, 1 cm nebo 1,1 cm. Tažná síla lana musí být vždy větší než tažná síla navijáku, abyste si mohli být jistí, že se lano nepřetrhne.Ocelová lana jsou tradiční, jsou odolná proti opotřebení, vysokým teplotám a mají menší cenu. Nevýhodou je, že jsou těžší, je třeba při jejich manipulaci používat rukavice, protože se jednotlivé žíly lana často lámou a jsou náchylnější k poškození při špatném navinutí na buben. Syntetická lana jsou lehčí a silnější. Náklady při koupi syntetického lana jsou ale vyšší.

O výběru elektrického navijáku se poraďte s profesionály.

Zdroj: seal-navijaky.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *