Vybíráme lano pro lanový naviják

V tomto článku najdete informace, jak postupovat při výběru lana pro elektrický či hydraulický naviják, dále jaké jsou důležité parametry u lana k navijáku na auto nebo jaké druhy lana existují. Jestliže si vybíráte naviják na auto, je lano jedním z důležitých faktorů, které ovlivňují funkčnost zařízení. Stejně tak jako se může při špatném výběru přetížit naviják, může se lano při vyšším zatížení, než je pro něj vhodné, utrhnout. U lana se tedy řeší především jeho pevnost, délka a navíc i materiál.

Materiál lana

Nejprve se například můžeme rozhodnout, z jakého materiálu bychom lano na naviják chtěli. Vyrábí se dva typy lana – ocelové a syntetické. Co se týče ceny, jsou levnější ocelová lana. Jsou také odolnější proti opotřebení a nevadí jim vysoké teploty. Při manipulaci s nimi bychom měli používat rukavice, protože jsou složeny z malých ocelových pramínků, které se někdy třepí a mohly by nás poranit. Nevýhodou ocelových lan je, že jsou náchylnější k poškození při špatném navinutí na buben. Syntetická lana byla vynalezena později než ocelová. Mají skvělé vlastnosti. Mají nižší hmotnost, ale větší sílu než ocelová lana. Při přetrhnutí u nich nehrozí takové nebezpečí poranění blízko stojícího člověka nebo poškození vozidla. Mají ale i své nevýhody. Jejich pořízení Vás bude stát více peněz. Zároveň nejsou tolik odolná proti opotřebení a vůči teplu. Běžněji se u navijáku setkáme s ocelovými lany, která bývají i součástí zařízení. Syntetická lana se u některých navijáků na auta také vyskytují, většinou jsou však nabízena jako doplňkové zboží.

Zjistit více

Tažná síla lana

Tažná síla záleží u lana na jeho druhu, průměru, pevnosti a celkové charakteristice. Tažná síla (únosnost) lana ale musí být vždy větší, než je tažná síla navijáku na auto. Dále je dobré vědět, že udávaná tažná síla, jak navijáku, tak lana, platí pouze pro první navinutí na buben, s každým dalším navinutím se tažná síla zařízení snižuje.

Délka lana

Délku lana si vybíráme podle velikosti bubnu a své vlastní potřeby. Je ale dobré pamatovat na to, co jsme zmiňovali v předešlém odstavci, že tažná síla navijáku je největší, když na jeho bubnu není žádné lano, tedy při prvním navinutí. Delší lano je více náchylné k zamotávání a případnému poškození, proto se častěji volí kratší lana s případnou rezervou, např. v kufru auta. Při výběru lana na naviják na auto nejde ani moc o to, jestli je to naviják elektrický či hydraulický. Jde o jeho tažnou sílu a námi požadující vlastnosti lana. V případě, že si chcete být jisti, že jste si vybrali dobře, kontaktujte profesionály.

Zdroj: seal-navijaky.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *