Hledáme vhodný navijak na drevo

Pokud k popisu vaší práce patří stahování dřeva nebo jiný způsob manipulace s materiály při procesu těžby, určitě se neobejdete bez spolehlivého pomocníka. Jako vhodný asistent vám může sloužit například lanový naviják na drevo! Nevěděli jste o tomto způsobu využití nebo neznáte navijak na drevo? Potom pokračujte ve čtení následujícího článku. Poskytneme vám všechny potřebné informace, abyste si následně mohli vybrat tu správnou pomocnou sílu v podobě elektrického či hydraulického navijáku.

Navijak na drevo – typ a tažná síla

Správný výběr navijáku v první řadě závisí na jeho přesném využití. Je rozdíl, pokud budete navijak na drevo využívat pouze příležitostně nebo při každodenní činnosti. Otázka zní: elektrický navijak na drevo nebo hydraulický naviják na drevo? Pokud víte, že toto zařízení budete vystavovat takřka nepřetržité zátěži, je dobré zauvažovat nad koupí hydraulického lanového navijáku. Tyto navijáky mají výhodu, že dokážou pracovat téměř bez přestávky a nebezpečí přehřátí. To se však nedá říct o elektrických lanových navijácích 12V. Jejich činnost je totiž závislá na jejich elektromotoru, který by se nadměrným zatížením mohl poškodit. Proto se v těchto situacích s elektrickými navijáky nesetkáte tak často. Mohou se však jevit jako vhodná varianta, pokud se činnosti stahování dřeva věnujete pouze příležitostně a nemáte v plánu do navijáku tolik investovat. Elektrický naviják na drevo bude k vaší kapse rozhodně šetrnější. Dalším faktem je, že od lesnického navijáku se téměř vždy očekává síla a dlouhá životnost. Také je důležité si určit, jaký výkon od navijáku vyžadujete. Jednotlivá zařízení se od sebe totiž liší svou tažnou silou. Tento parametr určuje, s jak těžkými břemeny je daný naviják na drevo schopen manipulovat a odvíjí se tak od něj jeho možnosti využití. Většinou se tažná síla pohybuje od tří do devíti tun. Je dobré vzít v potaz, že tažná síla je také závislá na druhu lana, kterým naviják na drevo disponuje. Čím větší je průměr daného lana, tím je tažná síla nižší.

Zjistit více

Navijak na drevo a typy převodovky

Další faktor, kterým se od sebe jednotlivé modely navijáků na dřevo liší, je typ převodovky. Třístupňová planetová převodovka je první varianta, se kterou se můžete setkat. Využívá se u převážné většiny elektrických lanových navijáků. Mezi její výhody nepochybně patří kompaktní rozměry a nízké pořizovací náklady. Na druhou stranu však může dojít k jejímu častějšímu poškozování a problémům se správným chodem a to především u slabších navijáků. Druhým typem je převodovka šneková, kterému předchozí varianta nedokáže konkurovat minimálně v životnosti. Díky brilantnímu držení taženého břemene stačí pouze malá brzdící síla, proto nedochází k poruchám brzdy. Navijak na drevo se šnekovou převodovkou je díky tomu velmi oblíbený při průmyslovém využívání.

Elektrický naviják na drevo

Nyní si představíme alespoň jeden model elektrického navijáku, který by se vám mohl zdát velmi užitečný, pokud hledáte ten správný naviják na drevo pro příležitostní stahování. Naším favoritem je dnes produkt od společnosti ComeUp Seal Gen2 12.5. Tento navijak na drevo původně spadá do kategorie autonavijáků, ale vzhledem k jeho výkonnosti a velmi vysoké odolnosti, se dá také dobře využít jako přístroj pro příležitostní manipulaci se dřevem. Jeho tažná síla dosahuje obdivuhodných 5670 kilogramů, což je u navijáků tohoto typu opravdu nadstandardní. Dalšími výbornými vlastnostmi jsou například mechanická kónická brzda CBS, třístupňová planetová převodovka nebo robustní těleso z hliníkového odlitku. To vše jen potvrzuje, že tento naviják na drevo je připraven odolávat i těm nejextrémnějším podmínkám. Součástí dodávky je také 25 metrů dlouhé ocelové lano o průměru 11 milimetrů. Při vytváření tohoto modelu jeho výrobci nezapomněli na choulostivý elektromotor, proto navijak na drevo vybavili kabelovým ovládáním s tepelným LED indikátorem, který začne při nadměrné zátěži svítit a uživatele tak upozorní na nebezpečí přehřátí. Cena tohoto přístroje činí 44 153 korun.

Hydraulický navijak na drevo

Pro průmyslové využití zde máme zástupce z úplně jiného soudku. U hydraulického navijáku ComeUp HV-15 se nemusíte bát žádného omezování z důvodu přetížení. Jeho kvalitní hydromotor je uzpůsoben k téměř nepřetržitému používání. Jeho tažná síla dosahuje vynikajících 6800 kilogramů a je vybaven spolehlivou dvoustupňovou převodovkou. Jedinou nevýhodu může představovat hmotnost samotného navijáku, která se pohybuje kolem 70 kilogramů. Tento naviják na drevo seženete za 49 598 korun. Doufáme, že vám dnešní článek rozšířil obzory a pomohl v rozhodování, zda za účelem stahování dřeva zvolit raději elektrický nebo hydraulický lanový naviják na drevo. Pokud stále váháte a nevíte si rady, doporučujeme se obrátit na naši infolinku: 602 520 086, na které se můžete poradit s techniky našeho servisu. Pro více informací navštivte eshop: seal-navijaky.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *