Elektrické navijáky, hydraulické navijáky a hasičská vozidla

Nacházíte v popiscích k různým navijákům, že jsou vhodné pro hasičská auta a k hasičskému využití a přemýšlíte, co to přesně znamená? Nebo Vás to nikdy nenapadlo, ale i tak byste se o tom něco rádi dozvěděli? V obou případech si můžete přečíst tento článek. Zjistíte, k čemu hasiči elektrické navijáky nebo hydraulické navijáky na hasičských vozidlech nejčastěji využívají a jaké elektrické navijáky jsou pro ně nejvhodnější. Každé dítě miluje hasiče, protože jsou to hrdinové skutečného světa. A jako dospělí bychom měli jejich práci oceňovat dvojnásobně.

Elektrické navijáky a jejich využití při hasičské práci

Když se řekne slovo hasiči, tak se nám vybaví oheň. Ovšem hasiči kromě hašení ohně dělají i spoustu jiných věcí. Dokonce i když nevyjíždějí ze stanice k žádnému případu, tak se věnují odborné přípravě, starají se o technické vybavení a zlepšují si každý den fyzičku. Hasiči nejsou voláni pouze k požárům, ale také např. k autohaváriím. Jejich pomoc je při těchto nešťastných událostech velice důležitá. Dokážou vysvobodit uvězněné osoby z automobilu nebo vytáhnout vozidlo z příkopu apod. Právě při vyprošťování vozidla je použití tažného zařízení nejčastější. Automobil může například sjet z vozovky a převrátit se v příkopě na bok. A tehdy je zcela nutný zásah hasičů. Vyprošťovací práce jsou prováděny pomocí navijáků s tažnými lany. Vyprošťování se nemusí týkat pouze automobilů. Jsou případy, kdy na kraji silnice zapadne traktor a hrozí mu převrácení na komunikaci. K tomuto případu jsou opět vhodné elektrické navijáky. Traktor je připojen na naviják a zároveň je pomocí lana z druhého traktoru zajištěn kolmo přes vozovku proti převrácení. Následně může být traktor pomocí navijáku a vlastního pohonu vyproštěn z příkopu.

Hydraulické navijáky na hasičských tancích

Hasiči k případům vyproštění, kdy jsou potřeba elektrické nebo hydraulické navijáky, nevyjíždějí pouze na dopravní cesty, ale někdy se stává, že musí vyjet také do lesa. Při těžbě dřeva mohou zapadnout lesní stroje do rašeliniště. Například může do bahna zapadnout až po podvozek harvestor a poté i vyvážečka, a to při pokusu o jeho vyproštění. Jestliže tedy lesníci nemají žádné jiné stroje, které by měly ve výbavě navíjecí zařízení, není jiná možnost, než zavolat hasiče. Ti v těchto případech musí často místo hasičských vozidel použít hasičské tanky, které mají namontovány hydraulické navijáky. S těžkou technikou a hasičským tankem s navijákem mohou vyprostit mohutné lesní stroje. Takovéto zásahy jsou fyzicky i časově náročné. Terén v těchto místech není často stabilní a může dojít k zapadnutí také hasičských zásahových vozidel. Existují situace, kdy hasiči používají hydraulické navijáky na hasičských tancích také k vyprošťování lodí na řece. K běžnějším případům, kdy se používají elektrické navijáky, patří odklízení spadlých stromů ze silnic, vytahování vozidel ze závějí nebo odvalování sutin.

Zjistit více

Elektrické navijáky vhodné pro hasičská vozidla

Pro potřeby hasičských zásahů jsou vhodné elektrické navijáky, které zajišťují maximální výkon v nejtěžším prostředí a jsou právě ideální pro průmyslové a náročnější využití. Například jsou to navijáky značky ComeUp z řad Rhino nebo Wolf. Výhodou je, že mají zabudovanou kontrolu teploty motoru. Dále se na hasičská vozidla často montují elektrické navijáky typu Walrus 20.0, také značky ComeUp. Mají tažnou sílu až 9070 kg a jejich výhodou je např. vodotěsná konstrukce. Od značky ComeUp je často využíván také naviják typu DV-18. Elektrické navijáky značky Ramsey Winch typu RE 50.7 jsou velmi kvalitní a výkonná zařízení, a i ta naleznou u hasičů uplatnění. Představili jsme pouze malou část navijáků, které mohou hasiči využívat. Výběr je opravdu široký. Zajímavým případem hasičského vozidla je valníková Tatra 815 – 7 8 x 8, která má lanové navijáky dva. První z nich má uchycený na běžném místě, a to v přední části na nárazníku vozidla. Druhý je umístěný pod korbou vozidla mezi podélníky rámu, zhruba ve středu vozidla.

Tento článek Vám měl přiblížit, k čemu jsou využívány elektrické navijáky na hasičských vozidlech nebo hydraulické navijáky na hasičských tancích. Jestliže Vás toto téma zaujalo, můžete se podívat na videa, která na internetu hasiči zveřejňují. Jaké mají elektrické nebo hydraulické navijáky další využití a jiné užitečné informace o nich naleznete v předchozích i příštích článcích na tomto blogu. Přejeme Vám, abyste v případě potřeby, měli vždy při sobě svého navijákového pomocníka.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *