Vybíráme elektrický naviják pro hasičské vozidlo

Pro hasiče je použití elektrického navijáku, připevněného na hasičském vozidle, často nemalou pomocí. V tomto článku se dozvíte, jaký elektricky navijak je pro tyto účely vhodný. Nejčastěji hasiči využívají naviják na hasičských vozidlech k vytahování či odtahování těžkých břemen. Jistě si dokážeme představit, jak důležitou roli hraje elektricky navijak při vyprošťování auta či jiného vozidla z příkopu. Za účelem vyprošťování vozidel se hasiči mohou dostat také mimo obvyklou dopravní komunikaci. Jejich pomoc je někdy potřeba například v lese při zapadnutí lesních strojů apod. Často musí hasiči řešit situace spadlých stromů nebo musí odklízet z cest jiné překážky. Pro potřeby hasičských zásahů jsou vhodné elektrické navijáky, které zajišťují maximální výkon v nejtěžším prostředí.

Hasičský elektricky navijak ComeUp

Osvědčené využití u vozidel hasičských záchranných sborů mají elektrické lanové navijáky ComeUp typu Rhino, a to buď Rhino 8 nebo Rhino 12. Právě tyto vyprošťovací navijáky jsou jako stvořené pro náročnější práce. Oba typy byly inspirovány elektrickým lanovým navijákem DV-12 light, z předcházející řady DV. Konstrukčně z něj vychází. Výrobci z něj vzali to nejlepší a přidali k nim další zlepšení. Navijáky ComeUp Rhino 8 a Rhino 12 jsou jedny z nejprodávanějších elektrických navijáků. Co opravdu všichni uživatelé na navijácích ocení, je jištění proti přetížení, bimetalový jistič a spínač emergency stop. Díky třístupňové planetové převodovce, vysoce výkonnému motoru a brzdě CBS jsou tato zařízení spolehlivá, odolná, silná i bezpečná. Jejich kabelové ovládání je dlouhé pět metrů, je vodotěsné a má termometrický LED indikátor. Tažná síla navijáku Rhino 12 je 5 100 kg a u Rhina 8 je to 3 560 kg. Dalším zařízením, které své uplatnění nachází na hasičských vozidlech velice často, je elektricky navijak ComeUp Walrus 20.0. Má opravdu velkou tažnou sílu, a to 9 070 kg. Tento elektricky navijak je vytvořen tak, aby jej nenarušily žádné klimatické podmínky. Jeho konstrukce je vodotěsná, takže do něj nepronikne voda a dokonce může pracovat až v 1,8 metrů hluboké vodě. Jeho motor a převodová skříň jsou zajištěny gumovým těsněním. Navíc je zařízení odolné i proti prachu, což je velice užitečné při průmyslové práci na stavbách, v dolech apod. I tento elektricky navijak obsahuje vodotěsné dálkové ovládání s LED indikátorem, který uživatele upozorní při přehřívání motoru. Odolnost tohoto zařízení zvyšuje ještě robustní těleso z hliníku, které dvojnásobně zvětšuje jeho odolnost proti zatížení. Naviják je vybaven mechanickou kónickou brzdou CBS, ergonomickou T-rukojetí, součástí dodávky je také lanové okno a přítlak lana. Dalším možným typem navijáku, který se dá využít na vozidlech záchranné hasičské služby, je ComeUp DV-18. Patří mezi opravdu silné elektrické navijáky, jeho maximální tažná síla je 8 181 kg. Stejně jako ostatní navijáky ComeUp má třístupňovou planetovou převodovku a kabelové ovládání s LED indikátorem. Výhodou je u něj to, že má těleso z oceli, což ho dělá velmi odolným, ale přesto váží jen 59 kg.

Zjistit více

Elektricky navijak Ramsey Winch pro hasiče

Navijáky pro potřeby hasičů vyrábí také firma Ramsey Winch. Hojně používaným zařízením pro tento typ využití je elektricky navijak Ramsey Winch RE 50.7. Velkou předností tohoto zařízení je jeho kvalitní šneková převodovka. Tyto typy převodovek jsou velice výkonné a mají dlouhou životnost. Zařízení obsahuje jištění proti přetížení a spínač emergency stop. Jeho maximální tažná síla je 5 070 kg. Trochu slabším navijákem je Ramsey Winch RE 8000. Jeho maximální tažná síla je 3 620 kg. Opět je u něj velkou výhodou výkonná šneková převodovka a zabudované jištění proti přetížení.

Hasiči chrání naše životy a zdraví, pomáhají nám v krizových situacích, a proto potřebují spolehlivá a výkonná zařízení. Navijáky, které jsme si v článku představili, tato kritéria splňují. V případě, že byste se chtěli dozvědět více o tom, jak navijáky fungují, jaké jsou rozdíly mezi elektrickým a hydraulickým navijákem, které z navijáků jsou vhodné do lesa, na stavbu apod., pak vám doporučujeme přečíst si i další články na tomto webu. Jestliže si chcete prohlédnout typy navijáků, jejich parametry a vlastnosti, můžete se inspirovat na e-shopu na seal-navijaky.cz. Zařízení jsou zde rozdělená do skupin, dle možnosti využití,výkonu, značek apod. Přejeme Vám šťastný výběr.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *