Vybíráme autonavijáky pro odtahové vozy

V dnešním článku se podíváme na autonavijáky pro odtahové vozy. U této kategorie, více než u jiných, platí, že je nutné zaměřit se na vlastnosti výrobku a jeho spolehlivost. Proto se budeme orientovat na ověřené značky, u kterých máme jistou záruku kvality a také případnou dostupnost náhradních dílů. I když se na našem trhu začala v poslední době objevovat spousta levných značek vyrábějících autonavijáky, jejich nižší cena odpovídá bohužel také horší kvalitě. A přiznejme si, že nefunkční zařízení u vozu odtahové služby není zrovna vizitkou, o kterou by podnik stál.

Autonavijáky – jaké parametry zohlednit

Pokud hledáte autonavijáky pro odtahové vozy, patrně nebudete v tomto oboru nováčkem. Přesto se raději budeme držet známého úsloví, že opakování dělá mistra, a v krátkosti si shrneme, jaké parametry je potřeba při výběru zohlednit. Elektrické autonavijáky jsou vyhledáváné pro svou snadnou montáž a možnost práce i při velkých sklonech terénu. Důležitým aspektem je při výběru tažná síla – ta by měla být dost vysoká na to, aby vyprostila reálnou hmotnost vozidla, tedy čistou hmotnost doplněnou o pohonné hmoty, kapaliny, náklad apod., a to i přes případné překážky. Běžně se doporučuje tažná síla o 25% vyšší, než je reálná hmotnost vozidla. Autonavijáky se mohou lišit použitím různého typu převodovky. Nejčastěji jsou vybaveny planetovou převodovkou, jejíž výhodou jsou kompaktní rozměry, díky nimž snadno dosáhneme velkého převodového poměru a reakce jsou založeny pouze na momentové bázi, zátěž je totiž distribuována symetricky. Jednodušší řazení umožňují kola převodovky, která jsou ve stálém záběru. Nevýhodou pak bývá větší zatížení ložisek a také vyšší hlučnost. Oproti tomu šneková převodovka se vyznačuje tišším a plynulejším chodem a také její zatížitelnost je vyšší. Nákladnější konstrukce tohoto typu převodovky se vyznačuje několikanásobně delší životností oproti převodovce planetové, ale je potřeba počítat s tím, že rychlost navijáku se šnekovou převodovkou je nižší.

Autonavijáky – naše tipy

Elektrický lanový naviják ComeUp DV-9 v ceně 19.590 Kč patří mezi nejprodávanější autonavijáky a své časté uplatnění nachází právě u vozů odtahových služeb. Vyrábí se ve variantách pro 12V i 24V napájení a dosahuje tažné síly až 4080 kg. Jeho velkou výhodou je kabelové ovládání o délce 5-ti metrů s teplotním LED indikátorem, který uživatele upozorní na případné přehřátí elektromotoru. Spolehlivost i v drsných podmínkách zaručuje tomuto navijáku třístupňová planetová převodovka; lepší točivý moment a vyšší rychlost mu dodává vysoce výkonný motor.

Zjistit více

Především pro těžší odtahová vozidla jsou určeny elektrické lanové autonavijáky ComeUp typu DV-18 v ceně 48.388 Kč. Maximální tažná síla 8181 kg je řadí k nejsilnějším elektrickým lanovým navijákům. Toto zařízení je vhodné pro většinu vozidel. Efektivní a spolehlivý provoz zaručuje vodotěsné kabelové ovládání o délce 5-ti metrů, které je stejně jako u předchozího typu vybaveno teplotním LED indikátorem pro upozornění na přehřátí elektromotoru. Navíc je vybaveno patentovanou mechanickou kuželovou brzdou pro tah s plnou zátěží bez prokluzování a splňuje mezinárodní normy – SAE J706, CE strojní směrnice 2006/42/CE, Remsa.

Elektrický lanový naviják ComeUp DV-15 v ceně 39.797 Kč představuje robustní zařízení určené pro střední odtahová vozidla. Jeho hlavní výhodou je brzda, která vychází z konstrukce hydraulických navijáků. Jedná se o patentovanou automatickou strukturu kónické brzdy CBS (Cone Brake Structure), jež je ideální pro tepelně citlivé syntetické lano. Přestože váží 57 kg, je možné jej zabudovat do pevnostního nárazníku. Také autonavijáky tohoto typu jsou vybaveny třístupňovou planetovou převodovkou, která zaručuje spolehlivou možnost použití i v extrémních podmínkách, a teplotní LED indikátor pro upozornění v případě přehřátí motoru. Veškeré detaily o výše zmíněných a dalších typech autonavijáků se dozvíte u zkušených odborníků. Pakliže skutečně zvažujete koupi, je velmi vhodné nechat si poradit. S důvěrou se můžete obrátit na podporu prodejce www.seal-navijaky.cz, a to na e-mailu seal@seal-navijaky.cz nebo telefonu 602 520 086. Nejenže Vám zde pomohou se samotným výběrem zařízení, ale také Vám rádi veškeré parametry vysvětlí.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.