Proč si pořídit naviják na čtyřkolku

Tento článek je určen pro všechny majitele či jen příznivce čtyřkolek. Pokud patříte do těchto řad, určitě milujete dobrodružné vyjížďky za krásného slunečného počasí. Ale co když je deštivo nebo půda po posledním lijáku ještě nestačila zcela vyschnout? Jen si představte rozbahněný terén všude okolo. Nebezpečí zapadnutí hrozí téměř na každém metru. Je to důvod, který vás od výletu zaručeně odradí? Nezoufejte, od řešení tohoto problému jsou tu elektrické lanové navijáky na čtyřkolky.

K čemu jsou navijáky na čtyřkolky dobré

Elektrický lanový naviják na čtyřkolku je velmi užitečné zařízení, které vám může ušetřit nepříjemné starosti. Dokáže vás totiž hravě vymanit z bahnitého terénu, přestože se situace na první pohled může zdát naprosto bezvýchodná. Navijáky na čtyřkolky jsou pro tyto případy přímo vyvinuty. Stačí jen odvinout lano z bubnu a připevnit ho k nedalekému stromu. Poté už je třeba jen zmáčknout spínač a přístroj odvede veškerou práci za vás. Elektrický naviják na čtyřkolku lze využít také při vyprošťování vašeho parťáka nebo při odklízení překážek z cesty. Navijáky, vhodné k těmto účelům, se řadí do kategorie „hobby“.

Zjistit více

Dřív, než si naviják na čtyřkolku zakoupíte

Před samotnou koupí navijáku je třeba věnovat čas důkladnému výběru toho správného modelu. V této fázi je důležité zaměřit se na několik hlavních parametrů. Aby byly navijáky na čtyřkolky schopné spolehlivě plnit svou funkci, musí mít dostatečnou tažnou sílu. Ta by měla určitě přesahovat celkovou hmotnost vyprošťovaného vozidla. Samozřejmě je nutné počítat také s palivem v nádrži, nákladem a řidičem čtyřkolky. Většinou se tažná síla navijáků na čtyřkolky pohybuje od 350 do 1800 kilogramů. Pokud upřednostňujete jízdu mimo cestu a často překonáváte drobné překážky, či jezdíte přes strmější kopce, jsou pro vás vhodnější navijáky na čtyřkolky s vyšší tažnou silou. Přestože se celková hmotnost vozidla při této situaci nemění, strmý svah může mít vliv na výkon navijáku. Proto je důležité vybírat adekvátně k podmínkám.

Několik zástupců na závěr

Pokud nyní přemýšlíte o koupi tohoto věrného pomocníka, určitě je na místě si zde představit pár konkrétních zástupců, kteří by vás mohli oslovit. Zas pecialisty ve výrobě „hobby“ navijáků lze bez jakýchkoliv pochybností označit společnost ComeUp. Jejich navijáky na čtyřkolky ze série Cub dokonce patří mezi nejprodávanější modely na trhu. Mezi jeden z nejvýkonnějších modelů patří naviják na čtyřkolku Cub 4. Tento naviják disponuje úžasnou tažnou silou 1814 kg, takže je schopen manipulovat téměř s čímkoliv. Sympatická je jeho nízká hmotnost (8,9 kg) a velmi příznivá cena (od 9900 Kč). Součástí dodávky obdržíte patnácti-metrové pozinkované lano. Pokud neplánujete do navijáku příliš investovat, mohl by vás zaujmout například model Cub 2. Tento elektrický lanový naviják na čtyřkolku dokáže vyvinout tažnou sílu 907 kg, což je k běžnému vyprošťování dostačující výkon. Délka lana je stejná jako u předchozího modelu a co se týče ceny, pořídíte ho od 5400 korun. Před samotnou koupí navijáku se však nebojte poradit s odborníky. Ochotně vám poradí, jaký naviják na čtyřkolku je pro vás ten pravý.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.