Malý výkonný naviják na čtyřkolku

Vyrazil jsem se čtyřkolkou do terénu a „ouha!“, zapadl jsem a nemám, jak se z toho bahna a jehličí vyprostit! Pokud vlastníte čtyřkolku a tuto nepříjemnou situaci jste už někdy pocítili na vlastní kůži, mohlo by vás zajímat, jak se z ní přístě nejrychleji dostat. Je to zcela jednoduché – stačí si pořídit elektrický lanový naviják na čtyřkolku. A právě to, jaký lanový naviják na čtyřkolku pořídit, se dozvíte v tomto článku.

Podle čeho vybírat naviják na čtyřkolku

Účelem využití navijáku na čtyřkolku je většinou sebevyproštění. A proto nejdůležitějším faktorem při výběru navijáku na čtyřkolku překvapivě není samotná hmotnost čtyřkolky, ale je jím právě terén, kterým její motor zatěžujete. Potřebnou tažnou sílu, bez ohledu na terén, totiž pokryjí téměř všechny na trhu nabízené navijáky. Je tedy jasné, že tato potřebná síla je přímo úměrná ke zvyšující se obtížnosti terénu. Navijáky na čtyřkolku by se tedy daly podle tohoto parametru rozdělit na navijáky do mírného terénu a navijáky do obtížného terénu.

Zjistit více

Elektrický lanový navijáky na čtyřkolku do mírného terénu

Do této kategorie se obvykle zařazuje terén jako jsou pole, mírné svahy a lesní cesty. Tam k váze samotné čtyřkolky nemusíme počítat převýšení, ze kterého čtyřkolku vyprošťujeme, protože je většinou téměř zanedbatelné. Pro tyto účely tedy stačí tažná síla cca 1,5-2 násobek provozní hmotnosti čtyřkolky (přibližná hmotnost natankované čtyřkolky s řidičem). Průměrná provozní hmotnost čtyřkolek se pohybuje kolem 450 kilogramů (+/- 50 kg), to znamená, že potřebná tažná síla navijáku je cca 900-1000 kg. Tuto podmínku splňuje hned několik modelů od několika různých značek. Na navijáky s nízkou tažnou sílou, tedy tzv. „hobby navijáky“ nebo také navijáky pro čtyřkolky, se specializuje mimo jiné značka ComeUp. Mezi doporučované navijáky pro čtyřkolky patří navijáky třídy „cub“. Pro mírný terén konkrétně model Cub 2 o maximální tažné síle 907 kg, jehož největšími výhodami jsou právě nízká hmotnost a malé rozměry. Další značkou, vyrábějící především vysoce výkonné navijáky, ale i navijáky pro čtyřkolky, je značka Ramsey Winch. Pro mírný terén je to konkrétně model Badger 2500H o maximální tažné síle 1133 kg s nízkou hmotností kolem 9 kg a malými rozměry (je o něco větší než výše uvedený naviják značky ComeUp).

Elektrický lanový naviják na čtyřkolku do obtížného terénu

Do kategorie obtížného terénu spadá především jízda mimo lesní cesty mezi stromy, po prudkých svazích nebo třeba jízda v horách. Jak už bylo naznačeno v minulém odstavci, u obtížného terénu je třeba počítat s možným převýšením při vyprošťování, strmostí svahu, apod., proto je zapotřebí o něco vyšší tažné síly, přestože průměrná provozní hmotnost se nemění. I v této kategorii zůstaneme u navijáků značky ComeUp. Nejčastěji používané jsou modely Cub 3 a Cub 4. Model Cub 3 disponuje maximální tažnou silou 1361 kg, relativně malými rozměry a hmotností cca 8,2 kg. Model Cub 4 se může pochlubit vysokou maximální tažnou silou 1814 kg, zanedbatelně většími rozměry a hmotností cca 8,9 kg. Pro podrobnější informace o výběru se obraťte na odborníky.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.