Navyják – mysleli jste naviják?

Sháníte elektrický naviják pro svoji lásku na čtyřech kolech, ale nevíte si rady s jeho výběrem? Potřebujete se zorientovat v základních parametrech, kterými takový navyják na čtyřkolku disponuje? Pokud ano, jste na správné adrese. V tomto článku vám podáme bližší, snadno stravitelné informace o tom, jak takové navyjáky 12 V fungují a také co konkrétně při jejich výběru zvážit. A že máme ve slově „navyják“ pravopisnou chybu? Nevadí, pro jeden článek, s úmyslně použitým překlepem, se off-roadový svět nezhroutí.

Kolik voltů potřebuji pro navyják na čtyřkolku?

Vlastníte-li čtyřkolku nebo osobní automobil a není tedy vaším záměrem například tahat v lese pokácené kmeny na zádi malotraktoru, potom je rozhodně vhodné zúžit vyhledávání na elektrické navyjáky 12 V. Uplatnění tohoto zařízení s největší pravděpodobností naleznete při samovyprošťování vašeho vozidla, zapadlého v nepřístupném terénu.

Nejdůležitější aspekt: tažná síla

V každém případě je nezbytné pořídit navyják s odpovídající tažnou silou, úměrnou hmotnosti vaší čtyřkolky. Doporučuje se přitom vybírat autonavyjáky s tažnou silou vyšší zhruba o 25 – 50 %, než činí reálná hmotnost vozidla, a to z důvodu jeho vyprošťování z těžce přístupného terénu se zapadavým povrchem. Pokud tedy jste vlastníkem čtyřkolky o klasické hmotnosti do půl tuny, vyplatí se investovat do navijáku s tažnou silou okolo 1000 kg – jedině tak získáte jistotu, že si zařízení dokáže s vaší čtyřkolkou v nestandardní situaci bez problému poradit. Navyják na čtyřkolku.

Zjistit více

Výkon, voděodolnost, lano, převodovka… navyjáky 12 v

Z dalších parametrů určitě stojí za pozornost výkon motoru, s jehož rostoucí hodnotou získává navyják na čtyřkolku lepší točivý moment a je tak schopný namotávat lano vyšší rychlostí. Vzhledem k očekávaným divokým podmínkám při vyprošťování vozidla v přírodě, doporučujeme při výběru zohlednit také ochranu motoru proti vodě nebo délku a tloušťku lana, kterým jsou navyjáky 12 V předem vybaveny (u lehčích čtyřkolek si zpravidla vystačíte s lanem o délce 15 – 20 metrů a průměru asi 5 mm). Vezměte rovněž na vědomí, že v současné době je již poměrně běžnou součástí výbavy navijáku třístupňová planetová převodovka.

Navyják na dálkové ovládání?

Pokud vyžadujete záruku kvality a rádi byste při výběru navyjáku měli co nejširší výběr, doporučujeme vám porozhlédnout se na stránkách jednoho z nejznámějších e-shopů na českém trhu, specializovaném mj. na navyjáky 12 V. Najdete zde např. navyják na čtyřkolku značky ComeUp (typ Cub 4), jehož tažná síla již atakuje dvě tuny, disponuje veškerými výše uvedenými parametry a je možné jeho výbavu doplnit navíc radiovým ovládáním pro snadnější manipulaci s uvíznutým vozidlem. Chcete-li při výběru ušetřit čas a nakonec možná i peníze, neváhejte se obrátit s veškerými dotazy na ochotnou telefonickou podporu e-shopu seal-navijaky.cz. Zaručeně se vám tak pro vaši čtyřkolku podaří vybrat ten nejlepší naviják.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *