Elektrický navijak 12V a jeho spolehlivost

V dnešním článku se opět zaměříme na oblíbené navijáky 12 V a vše kolem nich. Hlavním tématem bude především spolehlivost jednotlivých ATV navijáků a navijáků na auto. Představíme si také nejznámější značky, které se na výrobu a distribuci navijáků specializují. Doufáme, že vám mnoho informací z následujících řádků bude prospěšných. Snad vám také pomůžou při vašem rozhodování, zda si navijak 12V pořídit, nebo při samotném výběru.

Rozdělení elektrických navijáků 12 V

Navijáky tohoto typu by se daly rozdělit do dvou kategorií podle svého využití. Navijak 12V může sloužit jako silný stroj, který má za úkol v případě potřeby vyprostit vaše vozidlo z náročného terénu. Pokud se vám někdy stalo, že jste při off-roadovém cestování zapadli mezi nánosy bláta nebo uprostřed zimy napadlo velké množství sněhu a vy jste se nedokázali se svým autem ze závěje vymanit, určitě víte, o čem je řeč. Navijak 12V na auto v těchto případech poskytuje naprosto jednoduché řešení – je navržen přesně tak, aby se postaral o vaše vyproštění. Důležitou podmínkou je však dostatečná tažná síla, kterou tyto navijáky musí disponovat. Nyní přejděme k dalším typům navijáků. Druhá kategorie, se kterou se na trhu můžete setkat, jsou tzv. „hobby“ navijáky. Tato zařízení nejsou vybavena takovou tažnou silou, jak navijáky na auto. Bývají také menší a skladnější, proto jsou skvělými pomocníky například při nakládání ulovené zvěře nebo při manipulaci ze zahradní technikou. Další využití mohou najít také jako navijáky na čtyřkolky (ATV navijáky). V tomto případě slouží ke stejnému účelu jako autonavijáky, avšak s tím rozdílem, že vyprošťovaným vozidlem je čtyřkolka.

Zjistit více

Spolehlivost navijáků 12 V

Výkon každého navijáku je limitován jeho elektromotorem. Většina navijáků není uzpůsobena k neustálému používání. Pokud je navijak 12V nadměrně zatěžován, mohlo by dojít k přehřátí jeho elektromotoru a následnému poškození celého přístroje. Proto je důležité si uvědomit, že naviják 12V by neměl být v zápřahu delší dobu. Velkou výhodou je, pokud má navijak 12V jako součást výbavy LED indikátor, který v případě přehřívání elektromotoru upozorní uživatele světelným signálem. Dalším faktorem, na kterém výkon navijáku závisí, je typ jeho převodovky. Levnější a běžnější varianta je převodovka planetová, kterou využívá téměř každý navijak 12V. Její nevýhodou může být časté přehřívání a mnohem nižší životnost, než u následujícího typu. Pokud ale budete navijak 12V používat pouze příležitostně, je tento typ dostačující. Druhá varianta, šneková převodovka, je častější u průmyslově a profesionálně využívaných navijáků (např. odtahové služby nebo hasičská vozidla). Tento typ převodovky vyžaduje jen malou brzdnou sílu, proto je méně náchylná k poruše brzdění nebo k přehřívání. Náklady jsou však podstatně vyšší.

Navijak 12V a jeho přední výrobci

Na závěr se zastavíme u nejznámějších výrobců elektrických lanových navijáků 12 V. Začneme u společnosti ComeUp, která bezpochyby patří k absolutní špičce na trhu. Firma v této branži působí již od roku 1975 a za tu dobu si vybudovala své postavení i v České republice. Mimo navijáků 12 V v jejím sortimentu naleznete také navijáky 24 V, elektrické navijáky 230 V do dílen a garáží, hydraulické navijáky a samozřejmě veškeré příslušenství. Dalším silným hráčem na trhu je společnost Ramsey Winch, pocházející ze Spojených států. Elektrické i hydraulické navijáky vyrábí už od roku 1945, kdy spatřil světlo světa jejich první navijak 12V s názvem „Model 101“. Poslední výrobce, který určitě stojí za zmínku, je firma Superwinch, která byla původně projektem společnosti Ford Motor Company. V dnešní době vytváří navijáky, které jsou mezi uživateli velmi oblíbené a na trhu mají své jméno. Pokud právě vybíráte navijak 12V, nemusíte se bát, že byste mezi sortimentem výše zmíněných výrobců nenašli to pravé. A jestliže si s výběrem nevíte rady, neváhejte a obraťte se na odborníky.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.